Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Urolog w Krakowie. Zdobądź więcej szczegółów.

Konsultacja z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące objawy choroby, częstokroć zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Zobacz, kiedy należy zgłoś się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. O schorzeniach układu moczowego może alarmować sporo przeróżnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na które w związku z tym oznaki trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego zapisania się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszelkie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemna barwa, spienienie bądź obecność w nim krwi lub ropy, ale też przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są też mniej oczywiste, np. obrzęk stóp, ból pleców bądź podbrzusza i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wywołaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Należy przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci umawiają się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci przeważnie umawiają się do poradni urologa w celu wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Urolodzy codziennie wykonują również wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]