filtry hepa h13

Skuteczne filtry powietrza – jak wybrać zależnie od ich przeznaczenia?

Powiedzmy sobie szczerze: stan powietrza w Polsce nie jest najlepszy. Pod tym kątem Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pośród członków Unii Europejskiej. Regularnie przekazywane są kolejne powiadomienia o przekroczeniu dozwolonego stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 i z tego powodu też nieprzerwanie poszukiwane są skuteczne metody, pozwalające poradzić sobie ze wzrastającym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w pomieszczeniach, w których podtrzymanie sterylności powietrza jest niezmiernie istotne (np. w szpitalnych salach operacyjnych).

Filtry mini-pleat do powszedniego zastosowania

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i stosowane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne m.in. w odkurzaczach oraz domowych oczyszczaczach powietrza. W systemach wentylacyjnych montowanych w obiektach użyteczności publicznej, biurach czy domach znakomicie sprawdzą się filtry dokładne typu mini-pleat, które w zależności od klasy są w stanie przefiltrować pyły PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki tworzą smog. Nie są dla nich trudnością też takie zanieczyszczenia, jak spaliny, zarodniki grzybów bądź włosy. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich skuteczność, ale także na jakość ich wykonania. Te produkowane przez sieradzką firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ramę z ocynkowanej stali wyróżniającą się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka wilgotność, temperatura) i uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego zabezpieczony jest siatką z aluminium od strony wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat złożony w drobne plisy papier filtracyjny wzmocniony jest klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, iż filtry te mają znaczną żywotność. Filtry F7 i F9 wytwarzane są w wielu rozmiarach dopasowanych do zapotrzebowania każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – do zastosowań przemysłowych

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są z kolei filtry o stanowczo wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą mogą zapewnić filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy wkładu filtrującego są w nich równomiernie rozdzielone przez aluminiowe separatory, a mocna obudowa, także wykonana z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wahania temperatury i wilgoć, co umożliwia efektywną pracę w wymagających warunkach (nawet do 80°C). Filtry tego typu montowane są wszędzie tam, gdzie należy spełnić wyśrubowane normy sterylności powietrza, jak na przykład na liniach produkcyjnych przemysłu spożywczej.

Źródło fotografii – marss.pl.

Kontakt z firmą:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46