badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]