Na czym polega usługa faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących nowych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O jakich zasadach muszą pamiętać firmy, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest przede wszystkim z wykupieniem należności firmy przez bank. W istocie jest on fuzją rozmaitych typów usług, a wykup należności będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków czy porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują przepisy kodeksu spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Faktoring dla firm – jak wybrać ofertę?

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring są niekiedy naprawdę różne. By ustrzec się pomyłek, których efektem mogą okazać się duże straty, powinniśmy starannie przemyśleć każdą z nich. Potrzebne będą wówczas specjalne umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak najczęściej okazuje się, iż w ten sposób ustrzeżemy się zawarcia nieopłacalnej umowy.