Kto może skorzystać z metody kasowej?

Na https://flobo.io/rachunkowosc/co-to-jest-metoda-kasowa/ znajdziesz wszystko, co należy wiedzieć o metodzie kasowej.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zazwyczaj rozliczają się z fiskusem przy użyciu metody memoriałowej, zgodnie z którą zobowiązanie zapłaty podatku VAT powstaje w momencie wystawienia faktury za wykonanie usług bądź sprzedaż towaru. W tej sytuacji urząd skarbowy nie docieka czy opłata od kontrahenta pojawiła się na koncie płatnika VAT. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług wynika nie prędzej niż po otrzymaniu od kontrahenta płatności.

Z metody kasowej może korzystać zdecydowana większość polskich właścicieli firm

Brak pojawienia się na rachunku należności w terminie nie jest rzadkością. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często znajdują się w sytuacji, kiedy są zmuszone wiele razy upominać się od kontrahenta uiszczenia należności za sprzedane towary czy też wykonane usługi. Jeżeli to zdarza się regularnie, nawet znakomicie prosperująca firma może stracić płynność finansową, nie wnieść wszystkich podatków w wyznaczonym terminie i ostatecznie dostać od fiskusa bardzo bolesną grzywnę. Na szczęście mali przedsiębiorcy, innymi słowy przedsiębiorstwa których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku zamknął się razem z podatkiem w kwocie 2 milionów euro, mogą skorzystać z metody kasowej zawieszając tym samym termin rozliczenia się z podatku do momentu otrzymania od kontrahenta uzgodnionej zapłaty. Ze względu na przytoczony wcześniej limit z rozliczenia metodą kasową może skorzystać ewidentna większość polskich właścicieli firm, lecz powinni oni mieć świadomość, iż stosowanie z tej metody rozliczenia działa również w drugą stronę. Tym samym gdy sami mają trudności z dochowaniem terminów opłat, nie mogą potrącić podatku VAT z faktury zakupowej dopóki nie uiszczą stosownej należności. O chęci skorzystania z metody kasowej należy powiadomić urząd skarbowy poprzez złożenie formularza VAT-R. Wymagane jest również przejście na rozliczenie podatku VAT w systemie kwartalnym i obowiązkowe opisanie każdej wystawionej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.

Metoda kasowa zmusza do dokładnego śledzenia otrzymywanych opłat

Metoda kasowa rozliczenia podatku Od towarów i usług jest w wielu przypadkach odradzana niewielkim biznesom przez obsługujące je biura rachunkowe. Przeważnie przyczyną tego jest kwestia codziennego kontrolowania otrzymywanych należności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza przecież do stałego ich pilnowania, żeby nie przekroczyć terminu uiszczenia podatku. W przypadku przedsiębiorstw, które wysyłają co miesiąc kilkanaście faktur nie jest to skomplikowane. Z kolei już przy kilkuset dokumentach monitoring przelewów wpływających na rachunek firmowy może zajmować nawet dwie-trzy godziny dziennie. Dla takich przedsiębiorstw polecanym rozwiązaniem, które umożliwia minimalizację ryzyka błędów przy księgowaniu i oszczędność czasu, jest zastosowanie aplikacji służącejdo automatycznego monitoringu należności, jaką jest między innymi Flobo.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]