Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Potrzebujesz informacji o e-fakturach? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Co to jest faktura ustrukturyzowana?

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, z kolei dla przystosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednolity format sprawia, że obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to ważna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. szybciej dostaną zwrot podatku VAT, nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]