Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Zobacz, gdzie nabyć łańcuchy na opony

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Różne są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]