Zastosowanie motoreduktorów

Więcej o motoreduktorach na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne pomiary oraz testy poszczególnych kompletów elementów. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy, a także do niewielkich, średnich bądź znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie i warianty motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to logistyka, przemysł czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki górskie albo wertykulatory. Duże spektrum rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych kombinacji, jakie dzisiaj oferują wiodący producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]