Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Jeśli chcesz zamówić okna drewniane zabytkowe, koniecznie sprawdź www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w znacznej mierze wpływa także metryka. Tak jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być remontowane w myśl przepisów – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w markecie surowców. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również uchylane, co sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który posiada sporo zalet, lecz potrzebuje regularnych remontów, a poza tym nietrudno go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko spotykanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.

Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]