wisiorki, wisiorki srebrne, zawieszki srebrne

Srebro od lat znajduje się wśród najczęściej wybieranych przez złotników materiałów. Nie powinno to zaskakiwać – jest plastyczne, pięknie się prezentuje i cechuje je ciekawy połysk. Biżuteria taka jak wisiorki srebrne wymaga jednak specjalnej ochrony – surowiec ten jest bardzo delikatny, przez co łatwo go zarysować. Jak więc dbać o srebrne ozdoby?

Detergenty źle działają na wisiorki srebrne

Detergenty dla srebra okazują się zabójcze. W kontakcie z nimi metal może zmieniać kolory oraz blaknąć. Nie wolno zatem stosować ich w celu czyszczenia biżuterii, a podczas prac domowych bezwzględnie powinniśmy ściągnąć wszystkie wisiorki srebrne lub bransoletki.

Gdzie trzymać wisiorki srebrne?

Wisiorki srebrne należy chronić także wtedy, gdy ich nie nosimy. Do ich przechowywania powinniśmy znaleźć kuferki wykładane od środka delikatną tkaniną – zapobiegniemy tak ich uszkodzeniu. Srebro niezbyt dobrze reaguje również na kontakt z wodą i promieniami słonecznymi, które mogą powodować, że wyblaknie lub się odkształci. Przed włożeniem do kuferka paru przedmiotów, powinniśmy wcześniej owinąć je delikatną ścierką lub włożyć do foliowego worka.

Czyszczenie wisiorków srebrnych

Do czyszczenia srebra najlepiej wykorzystać letnią wodę z solą – świetnie usuwa powstający na powierzchni tego materiału osad. Oprócz tego sprawdzą się również wódka, białko jaja i odpowiednie preparaty. Do pielęgnacji wykonanej ze srebra biżuterii powinniśmy używać miękkich szmatek – sztywne potrafią uszkodzić fakturę.