obrączki ślubne kraków

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców na zawsze, a znakiem ich oddania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Dzieje oraz obyczaje związane z obrączkami

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później, o czym jednakże niedużo osób wie. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Brazylii, w Irlandii albo w Czechach, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki razem, jednak zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszym designem. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały siłę miłości. Dzisiaj do ich wytworzenia stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]